Aktualności

Pięć wyróżnień Feniks 2018 dla Wydawnictwa Świętego Wojciecha


Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznające Nagrody Feniks honorującą wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej w roku 2018 przyznało Wydawnictwu Świętego Wojciecha pięć wyróżnień. W kategorii literackiej „Z drugiej strony Biblii”, edytorstwo „Opere et veritate”, książka dla dzieci „Wojtek żołnierz bez munduru”, książka autora zagranicznego „Pergaminy”, publicystyka religijna „W sercu chaosu”.

Wyróżnione tytuły zajmują szczególne miejsce w ofercie wydawnictwa zwłaszcza – „W sercu chaosu”, która jest głosem prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a jest to temat podejmowany niejednokrotnie w wydawanych publikacjach. Tegoroczne wyróżnienia to już kolejne w dorobku Wydawnictwa Świętego Wojciecha.
 


Biblia wciąż fascynuje
„Z drugiej strony Biblii” to książka wybitnego biblisty i patrologa ks. prof. Marka Starowieyskiego, w której utwory zebrane w tomie stanowią dużą dawkę refleksji nie tylko nad tekstem Pisma Świętego, lecz także nad losem ludzkim – tym samym pokazują uniwersalizm tematyki biblijnej.
 
Księga jubileuszowa abpa Stanisława Gądeckiego nagrodzona
Kapituła nagrody doceniła również walory edytorskie książki „Opere et veritate. Arcybiskup Stanisław Gądecki. 25-lecie sakry biskupiej. 15-lecie posługi w Archidiecezji Poznańskiej”. Książka prezentuje sylwetkę Jubilata i podsumowuje Jego dorobek kapłański i duszpasterski. Teksty kilkudziesięciu autorów dokumentują liczne aktywności arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, zaś swoiste jego credo stanowi wybór publicznych wypowiedzi z okresu pełnienia posługi w Poznaniu.
 
Najsłynniejszy niedźwiedź na świecie
W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyróżnienie otrzymała książka, która przybliża najmłodszym wartości patriotyczne, a jest nią – „Wojtek. Żołnierz bez munduru”. Autorka – Eliza Piotrowska sięgnęła po historię najsłynniejszego niedźwiedzia na świecie. Niedźwiedź Wojtek to żołnierz, który wędrował z armią generała Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, gdzie wziął udział w Bitwie o Monte Cassino.
 
Nowa seria Strefa Sensacji doceniona
W ubiegłym roku Wydawnictwo Świętego Wojciecha powieścią „Pergaminy” rozpoczęło nową serię wydawniczą – Strefa Sensacji, która niemal natychmiast zyskała uznanie wśród miłośników kryminałów i nie uszła uwadze również Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich, które przyznało jej wyróżnienie w kategorii – autor zagraniczny.
 
Donośny głos Kard. Bechara Raï z Bliskiego Wschodu
„W sercu chaosu. Dramat chrześcijan na Bliskim Wschodzie”, Patriarcha Bechara Raï w rozmowie z Isabelle Dillmann, to bardzo ważna książka, przybliżająca Europejczykom aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie. Kard. Raï – maronicki patriarcha Antiochii i całego Wschodu, promotor dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w krajach arabskich, wielokrotnie apelował w mediach międzynarodowych o pokój: Mówię to jednogłośnie z papieżem Franciszkiem: nie wyobrażamy sobie Bliskiego Wschodu bez chrześcijan; chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat wyznają tutaj Jezusa i mają pełne prawo do praktykowania swojej religii i kultywowania swoich tradycji w świecie arabskim, którego część stanowią.
 
O nagrodzie
Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich zostały w tym roku przyznane po raz 19. W literaturze starochrześcijańskiej Feniks stał się symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa, który zwycięsko powstał z żaru cierpień i śmierci. Dlatego FENIKS ma przypominać wydawcom o ich misji i celu, jakim jest Zmartwychwstały Jezus Chrystus